Shinrin Yoku ⁓ Vägledd Skogsrehabilitering

Varmt välkommen till en helande dag i naturens famn, där vi tillsammans kliver in i den magiska trollskogen för att sakta ner, återknyta kontakten med Moder Jord och lyssna till själens viskningar.

Under dagen vandrar vi i stillhet genom skogens kraftfulla landskap och besöker olika kraftplatser där vi stannar upp för meditation, healing, reflektion och inre arbete. Vi avslutar vår resa med att färdas djupare in i oss själva i en trumresa och en avslappnande Sound Healing Journey, ute i trollskogen,
där vibrationerna hjälper kropp, sinne och själ att integrera dagens läkning

Vad är Shinrin Yoku?

Shinrin Yoku, eller skogsbad, kommer ursprungligen från Japan och betyder bokstavligen ”att bada i skogens atmosfär”. Det handlar inte om att prestera eller vandra långt, utan om att medvetet öppna sina sinnen för naturens läkande närvaro.

Forskning visar att Shinrin Yoku kan bidra till att:

minska stress och återställa nervsystemet
sänka blodtryck och kortisolnivåer
stärka immunförsvaret
öka närvaro, inre lugn och mental klarhet
skapa djupare kontakt med både naturen och sig själv

Under denna dag förenar vi skogsrehabiliteringens välgörande effekter med healing, intuitiv vägledning och ett djupt andligt arbete.

Intuitivt guidad av Universum

Dagen leds av Martina ⁓ Heaven on Earth ⁓ multidimensionellt medium, healer och Universell kanal✨

Vi låter oss vägledas intuitivt och följer Universums ledning till de platser i skogen som kallar på oss. Varje stopp, varje övning och varje möte med naturen sker i samklang med den energi som vill visa sig i just det ögonblicket, för just oss. Ingen vandring blir den andra lik – vi följer det som vill uppstå i stunden. Martina delar med sig av budskap och healing som vill komma igenom och arbetar som en kanal för Gais medvetande.

Under dagen får du möjlighet att:

släppa stress och spänningar genom skogens läkande kraft
frigöra gammal stagnerad energi
jorda dig djupt med Moder Jord
fylla på med ny livsenergi
lyssna in ditt hjärta och reflektera över det som pågår inom dig
ta emot healing och vägledning i en trygg och kärleksfull gemenskap

Detta är en dag för återhämtning, transformation och djup kontakt – med naturen, med dig själv och med den gudomliga närvaron som alltid finns omkring oss.

Hjärtligt välkommen till en magisk och helande dag i skogens värld 🌿

Tidsåtgång: Upp till 3 timmar
Investering: 500 kr/person
Minimum 4 deltagare

Det går bra att använda FRISKVÅRDSBIDRAG som betalning för detta event

Plats: Start vid busshållsplats: Rasbo Kyrka (Buss 118 & 886) Parkering finns även.
Medtag: Sitt/Liggunderlag, kläder efter väder, vattenflaska